Select Page

صندوق ذخیرۀ فرهنگیان چه هدفی را دنبال می‌کند؟

موسسۀ صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۱۳۷۴ با هدف ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان در زمان بازنشستگی، از طریق تشویق آ‌ن‌ها به مشارکت فعال در فعالیت‌های اقتصادی، بازار سرمایه و ایفای نقش پررنگ در اقتصاد کشور تاسیس شد. صندوق ذخیره فرهنگیان با داشتن چهار هلدینگ پتروشیمی و انرژی، مالی و سرمایه‌گذاری، ساختمانی و خدمات و حدود ۳۰ شرکت اصلی زیرمجموعۀ این هلدینگ‌ها، در حال فعالیت اقتصادی به منظور سودآوری و تولید ثروت برای فرهنگیان عضو در زمان بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازخریدی است و همۀ دارایی‌های آن هم متعلق به اعضای فرهنگی است.

شرایط عضویت در صندوق چیست؟

همۀ کارکنان وزارت آموزش و پرورش می‌توانند با مراجعه به ادارۀ آموزش و پرورش منطقۀ محل خدمت، فرم عضویت این مؤسسه را کامل کنند یا در صورت تمایل به دریافت غیرحضوری فرم، آن را از این نشانی دانلود کنند و بعد از کامل کردن، آن را به ادارۀ محل خدمتشان تحویل دهند. متقاضیان عضویت در مؤسسه با تأیید فرم «درخواست عضویت در مؤسسۀ صندوق ذخیره فرهنگیان»، به امور مالی منطقه اجازه می‌دهند هر ماه تا سقف پنج درصد از مجموع حقوق و مزایای شغل آنها را به عنوان حق عضویت کسر و به حساب صندوق واریز کنند.

من بازنشسته شده‌ام؛ برای دریافت سهم‌الشرکه‌ام از صندوق ذخیرۀ فرهنگیان باید چه کار کنم؟

تسویه‌حساب اعضا با صندوق بر اساس اطلاعات سیستمی است و در صورت بازنشسته شدن، نیاز به اقدام خاصی نیست؛ مطابق کدهای وضعیت و اطلاعات فایل‌های استانی ثبت‌شده در سامانۀ سپرده‌گذاری اعضا، حداکثر سه ماه بعد از خروج، بستانکاری به شماره حساب حقوقی عضو واریز می‌شود. مبنای بازنشسته شدن از نظر صندوق ذخیرۀ فرهنگیان، زمان قطع سپرده‌گذاری در فیش حقوقی اعضا است؛ بنابراین تا زمانی که از فیش حقوقی فرهنگیان مبلغی به عنوان سپرده‌گذاری در صندوق (حتی در حد چند ريال) کسر بشود، این عضو بازنشسته محسوب نمی‌شود. همچنین بازنشستگان هر ماه افرادی هستند که از تاریخ دوم ماه قبل تا تاریخ یکم آن ماه بازنشسته شده باشند (مثلا بازنشستگان بهمن‌ماه کسانی هستند که در فاصلۀ دوم دی تا اول بهمن بازنشسته شده باشند).

با اینکه من و همکارم در یک زمان استخدام شده‌ایم و میزان واریزی‌مان به صندوق تقریباً مشابه است، چرا مبلغ واریز شده برای همکارم بیشتر از من است؟

میزان دریافتی بازنشستگان به دو عامل تاریخ عضویت و ماندگاری سپرده‌گذاری بستگی دارد. به طور معمول افرادی که از ابتدای تأسیس صندوق عضو شده‌اند، دریافتی بیشتری دارند. مقایسۀ میزان واریزی اعضا به صندوق هم به تنهایی ملاک دقیقی نیست؛ مثلاً ممکن است عضوی به دلیل ارتقای شغلی در یک دورۀ زمانی واریزی بیشتری داشته باشد یا عضو دیگری در یک دورۀ خاص سپرده‌اش را برداشت کرده باشد و بعداً دوباره کسر از حقوق او برقرار شده باشد.

چرا سودآوری مؤسسه در سال‌های ۹۵ و ۹۶ کاهش یافت؟

سودآوری صندوق ذخیره فرهنگیان ناشی از سودآوری فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های تابعه در فضای اقتصادی کشور است. در همین حال بخشی از دارایی‌های صندوق در بازار سرمایه و بورس است و با نوسان این بازار تغییر می‌کند. لازم به ذکر است با توجه به تدابیر اندیشیده شده و سرمایه‌گذاری‌های عظیم در حوزه انرژی و پتروشیمی، سودآوری مؤسسه با سیر صعودی همراه بوده است؛ به‌طوری که سود سال مالی ۹۷ دو برابر سال ۹۶ بوده است و سود سال‌های آینده از ۴ هزار میلیارد تومان عبور خواهد کرد.

چرا در سامانۀ اعضا، سهم دولت برابر واریزی عضو نیست؟

دولت سهم خود را معمولاً با تأخیر واریز می‌کند و به همین نسبت هم با تأخیر به حساب بازنشستگان واریز شده است. همچنین سهم دولت در سال‌هایی از قانون برنامۀ پنجم توسعه حذف شده بود که با پیگیری‌های مدیران صندوق و کارگروهی که برای این منظور ایجاد شد، دیوان عدالت اداری به نفع اعضای صندوق رأی داده است و به محض وصول، این مطالبات به حساب بازنشستگان واریز خواهد شد.

چگونه می‌توانم حق عضویتم را تا ۵ درصد افزایش دهم؟

از آنجا که طبق قانون میزان واریزی دولت برابر با واریزی اعضا تا سقف ۵ درصد حقوق و مزایاست، اعضا می‌توانند با افزایش میزان واریزی‌شان به همان میزان از سهم دولت برخوردار شوند. برای افزایش میزان حق عضویت کافی است فرهنگیان عضو مؤسسه به کارشناس حقوق و دستمزد اداره ذی‌ربط مراجعه کنند و درخواست کسر ۵ درصد از حقوق و مزایای خود را در سیستم ثبت کنند.

من و همکارم در یک زمان بازنشسته شده‌ایم؛ چرا سهم‌الشرکه او واریز شده اما مبلغی به حساب من واریز نشده است؟

به احتمال بسیار زیاد وضعیت سپرده‌گذاری شما در سامانه نامشخص است که به یکی از دلایل زیر است:

– توقف سپرده یا عدم ارسال اطلاعات عضو که باید طی تماس با کارشناسان امور اعضا یا نمایندگی استانتان کد وضعیت‌تان را اصلاح کنید.

– بدهکاری به یکی از شرکت‌های صندوق یا وا‌م‌های متفرقه که باید از طریق پیگیری از شرکت یا بانک ذی‌ربط تعیین تکلیف شود.

اگر بخواهم بعد از بازنشستگی به عضویتم در صندوق ادامه دهم تا در سود مؤسسه سهیم شوم، باید چه‌کار کنم؟

اعضایی که مایل به ادامه عضویت هستند، باید یک ماه قبل از بازنشستگی به اداره تعاون آموزش و پرورش محل خدمت یا نمایندگان استانی صندوق ذخیره فرهنگیان مراجعه کنند و نسبت به پر کردن فرم شماره ۴ اقدام کنند تا مشمول استمرار عضویت در موسسه شوند.

آیا معلمان حق‌التدریس، نهضت سوادآموزی، قراردادی و پیمانی هم می‌توانند عضو صندوق شوند؟

همۀ کسانی که از آموزش و پرورش حقوق دریافت می‌کنند، می‌توانند عضو صندوق شوند؛ اما سهم دولت تنها به نیروهای رسمی و پیمانی تعلق می‌گیرد و بقیه‌ افراد تا زمان تغییر وضعیت استخدام، صرفا از سود سالیانۀ موسسه بهره‌مند می‌شوند.

آن گروه از نیروهای آموزش و پرورش که به صورت موقت به سایر دستگاه‌ها منتقل می‌شوند، چه وضعیتی در صندوق خواهند داشت؟

واریزی حق عضویت این افراد قطع می‌شود و تنها از سود سالانه موسسه برخوردار خواهند بود؛ در صورتی هم که به آموزش و پرورش برگردند، مجددا می‌توانند حق عضویت ماهانه را فعال کنند.

برای ثبت یا ویرایش کد بورسی‌ام به کجا مراجعه کنم؟

می‌توانید روی نشانی ثبت یا ویرایش کد بورسی کلیک کنید و با توجه به شرایط استخدامتان، روی یکی از دو لینک موجود در صفحه کلیک کنید.

چطور می‌توانم فرم عضویت در صندوق را دانلود کنم؟

برای دانلود فرم عضویت در صندوق روی این لینک کلیک کنید. بعد از چاپ و پر کردن آن، می‌توانید فرم را به امور مالی اداره آموزش و پرورش محل خدمتتان تحویل دهید. جزئیات بیشتر در مورد «تعیین میزان حق عضویت صندوق ذخیرۀ فرهنگیان بر اساس قانون برنامه ششم» طبق بخشنامۀ شماره ۷۰۰/۱۷۷۱۱۰، در این آدرس قابل مشاهده است.