Select Page

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه کل دارایی‌های این موسسه، اموال و دارایی‌های اعضای آن محسوب می‌شود، گفت: معلمان باید در اداره و مدیریت صندوق که متعلق به خودشان است نقش پررنگ‌تری داشته باشند تا این مجموعه عظیم اقتصادی از هر گزندی در امان بماند و روز به روز توسعه بیشتری پیدا کند و سودآوری آن افزایش یابد. چون هیچ کس بهتر از صاحب مال، مراقب آن نیست.

نیکدل، با تبریک هفته معلم و تاکید بر جایگاه بلندمرتبه فرهنگیان در کشور، حضور سه نفر از منتخبان معلمان در ترکیب هیات امنای صندوق را نقطه عطف و قوتی برای فرهنگیان و موسسه عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف اصلی ما تقویت حضور و نقش معلمان در اداره و نظارت بر عملکرد صندوق بود که نخستین گام آن به خوبی اجرا شد و امروز معلمان از طریق نمایندگان خود بر اموال و دارایی خود نظارت دارند. اما به این گام نباید بسنده کرد.

وی ادامه داد: نقش معلمان در اداره صندوق به ویژه در زمینه نظارت بر عملکرد باید بیشتر شود و فارغ از اینکه چه کسی مدیریت و سکانداری این موسسه را بر عهده داشته باشد، چنانچه معلمان ارتباط خود با صندوق را کمرنگ کنند، نقطه ضعفی برای این مجموعه محسوب می‌شود. مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان این که این موسسه کاملا خصوصی است، عنوان داشت: سهم دولتی هم که طبق قانون معادل پرداختی اعضا باید واریز شود، حق و سهم عضو است و آن هم جزیی از اموال شخصی اعضای صندوق است، نه بیشتر.

نیکدل به مساله شفافیت به عنوان یکی از اساسی‌ترین اصول یک نهاد اقتصادی اشاره کرد و گفت: اتفاقات گذشته در مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان هم ناشی از شفاف نبودن کار بود که این موضوع با برخی تغییرات ساختاری از جمله آوردن مدیران مجرب و پاکدست، ایجاد کمیته سرمایه‌گذاری و فعال‌سازی معاونت مربوطه و در نهایت، نظارت نمایندگان فرهنگیان در صندوق تقویت شده و در آینده با ورود شرکت‌های تابعه به بورس، بسیار شفاف‌تر از این هم خواهد شد. مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه ما در این مجموعه وکیل فرهنگیان هستیم، تصریح کرد: همه اموال موجود در اینجا از گذشته تا به آینده همگی متعلق به فرهنگیان است و صندوق به عنوان یک سرمایه‌گذاری سودآور برای دوران بازنشستگی فرهنگیان محسوب می‌شود. بنابراین تلاش ما این بوده که در دوره فعالیت خود از هرگونه دست درازی به اموال فرهنگیان جلوگیری کنیم.

وی حضور نمایندگانی از معلمان در هیات امنا را یک اقدام ابتکاری ذکر کرد که ضریب نفوذ معلمان بر سطوح مدیریتی صندوق و به تبع آن نظارت بر امور را تقویت می‌کند و افزود: البته معلمان برای عضویت در هیئت امنا نیازمند شرایطی چون انجام کار اقتصادی، آگاهی از شرایط بنگاه اقتصادی و قانون تجارت، تحصیلات مرتبط و ۱۵ سال سابقه کار هستند تا بتوانند به درستی عملکرد این مجموعه را ارزیابی کرده و از منافع اعضای صندوق به درستی دفاع کنند.

نیکدل با اشاره به رشد سودآوری موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان که باعث شده از سود ۲۵۰ میلیارد تومانی در سال ۹۵ به سود ۳۴۴۰ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۹ برسد، گفت: این سود سه برابر سال ۱۳۹۸ است و هدف ۵هزار میلیارد تومانی را هم برای سال مالی ۱۴۰۰ در نظر گرفته‌ایم. وی با اشاره به این که بیان این وعده سود ۵ هزار میلیارد تومانی برای سال ۱۴۰۲ که دو سال پیش عنوان کرده بود از سوی بسیاری به عنوان ادعایی غیر قابل دسترس و نشدنی نقد می‌شد، گفت: حالا ما آن وعده را دو سال زودتر از موعد هدف گرفته‌ایم و به تحقق آن نیز بسیار امیدوارم.

نیکدل با اشاره به اینکه افزایش سودآوری چشمگیر صندوق ذخیره فرهنگیان در کنار افزایش ارزش روز دارایی‌های صندوق اتفاق افتاده است، گفت: در حالی که که ارزش دفتری دارایی‌های صندوق از ۳ هزار میلیارد تومان طی ۵ سال گذشته به ۱۴ هزار میلیارد تومان رسیده، ارزش روز دارایی‌ها نیز که در سال ۱۳۹۵، حدود ۷ هزار میلیارد تومان بود، امروز ۵٠ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.
وی تصریح کرد: این افزایش در حالی صورت گرفته که صندوق سالانه صدها میلیارد تومان به بازنشستگان پرداخت می‌کند به طوری که تاکنون حدود ۳۷۰۰ میلیارد تومان به آنها پرداخت شده که ۲۳۵۰ میلیارد تومان آن مربوط به ۵ سال اخیر بوده است.

ورود هلدینگ‌های صندوق ذخیره فرهنگیان به بورس و محاسبه ارزش روز دارایی‌ها برای اعضا

مهدی نیکدل درباره اطلاعیه اخیر از سوی صندوق منتشر شده که در آن از اعضای موسسه خواسته شده اطلاعات بورسی خود را در سایت صندوق ثبت کنند، گفت: در واقع این اطلاعیه بخشی از پروسه بورسی کردن هلدینگ‌های اصلی صندوق ذخیره فرهنگیان است که از چند سال گذشته آغاز شده و اکنون به نتایجی بسیار خوبی رسیده است و بنا داریم بخشی از سهام آن را با کسب مجوزهای قانونی، در ابتدا به اعضا واگذار کنیم.

وی افزود: کلیه فعالیت‌های صندوق در چهار هلدینگ پتروفرهنگ، سرمایه‌گذاری فرهنگیان، ساختمانی معلم و تدبیرگران اطلس متمرکز شده است و با ورود این هلدینگ‌ها به بورس، ارزش روز دارایی‌های صندوق مشخص شده و به حساب فرهنگیان منظور خواهد شد. نیکدل تصریح کرد: با ورود سه هلدینگ نفت و انرژی، مالی و ساختمانی حدود۹۵ درصد دارایی صندوق ذخیره بورسی می‌شود و علاوه بر ایجاد یک اتاق شیشه‌ای که همیشه قابل رصد کردن از سوی تک تک فرهنگیان است، دارایی‌های موسسه به شکل یونیت‌های صندوق محاسبه شده و فرهنگیان می‌توانند در زمان بازنشستگی آن را نقد کرده یا به سرمایه‌گذاری خود در صندوق ادامه دهند.

نیکدل با اشاره به اینکه این موضوع یکی از درخواست‌های همیشگی فرهنگیان بوده، گفت: اکنون زمان حساسی برای صندوق و برای فرهنگیان است و آنها باید مراقب باشند که این پروسه‌ای که آغاز شده به سرانجام برسد تا فرهنگیان به همه حق و حقوق خود در صندوق برسند. وی افزود: این حق نه تنها شامل فرهنگیان عضو بلکه شامل همه فرهنگیان که حتی یک روز عضو صندوق بوده‌اند خواهد شد، بنابراین از همه فرهنگیان خواهشمندیم که با ورود به سامانه‌هایی که برای آنها اعلام شده، اطلاعات خود را وارد کنند تا مبادا حقی از فردی ضایع شود. به گفته نیکدل این موضوع ارتباطی با دارایی فعلی فرهنگیان ندارد بلکه ارزش افزوده این دارایی‌ها محاسبه شده و به مبلغ فعلی آنها افزوده می‌شود.

فرهنگیان باید از ماهیت خصوصی صندوق ذخیره فرهنگیان دفاع کنند

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر خصوصی بودن موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: با تمام قدرت از این موضوع دفاع می‌کنیم و فرهنگیان عزیز نیز آگاه باشند که در صورت نقض این حق، دیگر مالک اموالشان در صندوق ذخیره فرهنگیان نخواهند بود.
وی افزود: در دوره‌هایی عده‌ای تلاش کرده‌اند که به بهانه دفاع از حقوق معلمان موضوع خصوصی بودن صندوق را زیر سوال ببرند این در حالی است که با این کار، پروسه بورسی شدن هلدینگ‌های صندوق و محاسبه ارزش روز دارایی‌های این مجموعه به فراموشی سپرده می‌شود.
نیکدل با اشاره به تجربه ناموفق صندوق‌های دولتی یا شبه دولتی در حفظ حقوق اعضای آنها، تصریح کرد: فرهنگیان نباید فریب حرف‌های حساب نشده را بخورند و به یقین بدانند که منفعت آنها در خصوصی بودن و خصوصی ماندن این صندوق است و این موضوعی است که فقط خودشان می توانند از آن صیانت کنند زیرا دایره اختیارات مدیران صندوق در این حوزه محدود است اگرچه تمام توان خود را به کار بسته‌ایم که نگذاریم حقوق اعضای صندوق ضایع شود.

فرهنگیان به عضویت خود در موسسه ادامه بدهند

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه طبق اساسنامه صندوق معلمان پس از بازنشستگی می‌توانند سهم‌الشرکه خود را دریافت کرده و از صندوق خارج شوند، گفت: با توجه به روند رو به رشد فعالیت‌ها و افزایش سودآوری فعالیت‌های صندوق، فرصتی طلایی در اختیار اعضای صندوق قرار دارد که در سال‌های آتی از این سود برخوردار شوند، بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم که در عضویت صندوق باقی بمانند و از این سودها منتفع شوند.

نیکدل بیان کرد: از آنجایی که فعلا طبق اساسنامه بعد خروج از صندوق و بازنشستگی امکان بازگشت وجود ندارد بنابراین فرهنگیان حتما قبل از بازنشستگی درخواست ادامه عضویت بدهند. وی افزود: همچنین فرهنگیان می‌تواند سهم خود را تا سقف ۵ درصد که قانون اجازه می‌دهد افزایش دهند تا علاوه بر دریافت سهم ۵ درصدی دولت، از ثمرات بیشتری بهره‌مند شوند. اگرچه تاکنون بیش از نیمی از فرهنگیان سهم خود را افزایش داده‌اند اما توصیه می‌کنیم همه فرهنگیان این کار را بکنند.