من بازنشسته شده ام، برای دریافت سهم الشرکه خود از صندوق ذخیره فرهنگیان باید چه کار کنم؟

کلیه ارتباطات اعضا با صندوق ذخیره فرهنگیان به صورت سیستمی است و عضو در صورت بازنشسته شدن نیازی نیست اقدام خاصی انجام دهد زیرا سهم الشرکه فرد به حساب او واریز می شود. مگر اینکه فردی قصد ادامه عضویت داشته باشد که در آن صورت یک ماه قبل از بازنشستگی باید تصمیم خود را به اداره تعاون آموزش و پرورش منطقه محل خدمت خود اعلام کند.

من بازنشسته شده ام سهم الشرکه ام چه زمانی واریز می شود؟

سهم الشرکه اعضا به طور معمول حدود سه ماه پس از بازنشستگی به حساب آنها واریز می شود. مبنای بازنشسته شدن از نظر صندوق ذخیره فرهنگیان، زمان قطع سپرده گذاری در صندوق در فیش حقوقی اعضا است. بنابراین تا زمانی که در فیش حقوقی فرهنگیان مبلغی بعنوان سپرده گذاری در صندوق ( حتی در حد چند ريال) کسر شده باشد، این عضو بازنشسته محسوب نمی شود. همچنین بازنشستگان هر ماه به افرادی اطلاق می شود که از تاریخ دوم ماه قبل تا تاریخ یکم آن ماه بازنشسته شده باشند. به طور نمونه بازنشستگان بهمن ماه شامل افرادی است که در فاصله دوم دی ماه تا اول بهمن ماه بازنشسته شده باشند.

مبلغ سهم الشرکه من چگونه و به کدام حساب واریز می شود؟

در حال حاضر سهم الشرکه اعضای بازنشسته به حساب حقوق آنها نزد بانک ملی واریز می شود.

چرا میزان مبلغ واریز شده برای همکارم از من بیشتر است با اینکه در یک زمان استخدام شده ایم یا اینکه میزان واریزی ما به صندوق تقریباً شبیه است؟

میزان دریافتی بازنشستگان کاملاً به دو فاکتور تاریخ عضویت و مبلغ واریزی بستگی دارد. به طور معمول افرادی که از ابتدای تأسیس صندوق به عضویت آن اقدام کرده اند دریافتی بیشتری دارند. مقایسه میزان واریزی عضو به صندوق معمولاً به تنهایی ملاک درستی نیست، ممکن است عضو به دلیل ارتقاء سمت در برهه ای از زمان واریزی بیشتری داشته باشد و در نتیجه از سود بیشتری منتفع شده باشد و یا عضو دیگری در برهه ای از زمان قطع سپرده داشته و بعداً مجدداً کسر از حقوق وی برقرار شده است.

چرا سودآوری مؤسسه در سالهای ۹۵ و ۹۶ کاهش یافت؟

سودآوری صندوق ذخیره فرهنگیان ناشی از سودآوری فعالیت های اقتصادی شرکت های تابعه در فضای اقتصادی کشور است. در همین حال بخشی از دارایی های صندوق در بازار سرمایه و بورس است و با نوسانات این بازار دستخوش تغییر می شود. لازم به ذکر است با توجه به تدابیر اندیشیده شده و سرمایه گذاری های عظیم در حوزه انرژی و پتروشیمی سودآوری مؤسسه با سیر صعودی همراه بوده است به طوری که سود سال مالی ۹۷ دو برابر سال ۹۶ بوده و سود سالهای آینده از ۴ هزار میلیارد تومان عبور خواهد کرد.

چرا در سامانه اعضا، سهم دولت برابر واریزی عضو نیست؟

دولت سهم خود را معمولاً با تاخیر واریز کرده و به همین نسبت نیز با تاخیر به حساب بازنشستگان واریز شده است. همچنین سهم دولت در سالهایی از قانون برنامه پنجم توسعه حذف شده بود که با پیگیری های مدیران صندوق و کارگروهی که برای این منظور ایجاد شد، دیوان عدالت اداری به نفع اعضای صندوق رای داده است و به محض وصول این مبالغ به حساب بازنشستگان واریز خواهد شد.

چگونه می توانم حق عضویت خود را تا ۵ درصد افزایش دهم؟

از آنجا که طبق قانون میزان واریزی دولت برابر با واریزی اعضا تا سقف ۵ درصد حقوق و مزایا است، اعضا می توانند با افزایش میزان واریزی خود به همان میزان از سهم دولت برخوردار شوند. برای افزایش میزان حق عضویت کافیست فرهنگیان عضو مؤسسه به کارشناس حقوق و دستمزد اداره ذیربط مراجعه کرده و درخواست کسر ۵ درصد از حقوق و مزایای خود را در سیستم ثبت کنند.

من و همکارم در یک زمان بازنشسته شده ایم، چرا سهم الشرکه او واریز شده اما مبلغی به حساب من واریز نشده است؟

به احتمال بسیار زیاد وضعیت سپرده گذاری شما در سامانه نامشخص است که به یکی از دلایل زیر است:

– توقف سپرده یا عدم ارسال اطلاعات از فناوری اداره کل ذیربط که باید با کارشناسان امور اعضا یا نمایندگی استان خود تماس بگیرید و کد مورد نظر را اصلاح کنید.

– وضعیت بدهکاری در یکی از شرکت های صندوق یا وام های متفرقه که باید سریعاً ضمن تماس با این شرکت ها، وضعیت خود را مشخص کنید تا در اولین فرصت سهم الشرکه شما واریز شود.

اگر بخواهم پس از بازنشستگی به عضویت خود در صندوق ادامه دهم تا در سود مؤسسه سهیم شوم باید چه کار کنم؟

از آنجایی که صندوق ذخیره فرهنگیان در سالهای اخیر سرمایه گذاری های عظیمی به ویژه در حوزه پتروشیمی انجام داده است، به فرهنگیان عزیز توصیه می شود به عضویت خود در مؤسسه ادامه دهند تا در سالهای آتی از سود چشمگیر حاصل از این سرمایه گذاری ها بهره مند شوند که میزان دریافتی آنان را چندین برابر افزایش خواهد داد. اعضایی که مایل به ادامه عضویت هستند یک ماه قبل از بازنشستگی به اداره تعاون آموزش و پرورش محل خدمت و یا نمایندگان استانی صندوق ذخیره فرهنگیان، نسبت به پر کردن فرم شماره ۴ مشمول بخشنامه شماره ۸۰۰ سال ۱۳۸۳ شوند که به معنی ادامه عضویت و برخورداری از تسهیلات شرکت های تابعه مؤسسه مانند شرکت لیزینگ، شرکت خدمات مسافرتی زاگرس، بیمه معلم و … است.

لازم به ذکر است که سهم دولت به اعضای مشمول ادامه عضویت تعلق نمی گیرد.